Pokoje Gościnne Oliwka

Okolice


Stasikówka to malownicza miejscowość w dolinie Porońca. Idealna baza wypoczynkowa leżąca blisko dużych ośrodków narciarskich i basenów termalnych.

  

Ze starszych obiektów uwagę turystów winny pochłaniać stare, lecz równie stylowe chałupy góralskie, które w dość znacznej ilości znajdują się w Stasikówce. Domy starszego typu w całości wykonane są z drewnianych bali (płazów), i wiązane na węgłach (rogach) poprzez specjalne nacięcia, czyli tzw. zamki ciesielskie. Ponadto są one zazwyczaj parterowe i składają się z trzech części: dwóch izb - białej i czarnej oraz przechodniej sieni. Pomieszczenia te spełniały niegdyś konkretne funkcje: izba czarna była typową izbą mieszkalną, w której ludzie, pracowali spali i jedli (toteż musiał tam znajdować się piec, a zatem i sadze, które nadawały jej miano czarnej), zaś izba biała była pokojem "odświętnym", nie wyposażonym w piec, stąd używana sporadycznie zazwyczaj tylko w porze letniej lub podczas wizyty najznamienitszych gości. Na co dzień ta izba pełniła raczej funkcję domowego skarbca.

 

Przebywając w Stasikówce warto odwiedzić okolice tej osady: idąc w stronę Poronina w miejscu gdzie dzisiaj znajduje się tartak w zamierzchłych czasach znajdowała się Huta Żelaza - i właśnie tu w tzw. Kośnych Hamrach (bo tak się to miejsce nazywa po dziś dzień!) wykonywano z przekutego już żelaza rolnicze narzędzia m.in. właśnie kosy.
  
Stasikówka jest idealnym miejscem do wypoczynku zimą i latem, ponieważ w niedalekiej odległości znajdują się liczne szlaki turystyczne oraz wiele wyciągów narciarskich np. w Małem Cichem, Murzasichlu, Bukowinie Tatrz., Białce Tatrz.. czy też Suchem.